На Енергомашспецсталі впроваджено нову технологію виготовлення частин роторів парових турбін для АЕС «Аккую»

Фахівці ПАТ «Енергомашспецсталь» освоїли нову технологію виготовлення хвостовиків і дисків роторів низького тиску, що дозволило успішно пройти кваліфікацію компанії General Electric і приступити до серійного виробництва виробів.

«Роботи з підготовки виробництва ЕМСС до проходження кваліфікації проводилися протягом тривалого часу і були завершені восени 2019 року. Сама ж процедура кваліфікації тривала цілий рік, – розповідає начальник відділу ковальського виробництва-заступник технічного директора з підготовки виробництва ПАТ «ЕМСС» Олександр Лобанов. – Для того, щоб досягти мети, компанією General Electric був розроблений план проходження кваліфікації, згідно з яким на ЕМСС були спрямовані креслення і вимоги до тестових виробам. У стислі терміни технологічними підрозділами ЕМСС були розроблені плани виробничого процесу на виготовлення хвостовиків і дисків роторів, які були відправлені в General Electric і погоджені ними».

Серед основних умов проходження кваліфікації – акредитація випробувальної лабораторії ЕМСС на відповідність вимогам стандарту ISO/IEC 17025 до: 2017. Для обеспечения соответствия требованиям заказчика центральная заводская лаборатория ЭМСС провела серьезную работу по их реализации. Доказом технічної компетентності ЕМСС стала успішна акредитація ЦЗЛ ПАТ «ЕМСС» на відповідність ISO / IEC 17025 до:2017, яка пройшла в березні 2020 року.

Підсумком виконаної роботи стало відкриття в жовтні 2019 року кваліфікаційного замовлення на виготовлення двох досвідчених поковок «Хвостовик» і «Диск». Унікальність даних виробів полягала в забезпеченні жорстких вимог до сплошности виробів при їх великих габаритах: чистової розмір готового «Диска» склав близько 3-х метрів в діаметрі, висота – 1,3 м, постачальницько маса – близько 40 тонн. Для «Хвостовика» поставна вага склала 54 т.

Щоб отримати необхідні характеристики, вперше на ЕМСС була випробувана і показала успішний результат нова схема кування заготовок з нормованим обтисненням. Нова технологія дозволяє досягти вимог замовника в частині сплошности структури деталей

«З метою дотримання вимог General Electric до кваліфікаційного металу, і «Хвостовик», і «Диск» мали пробні ділянки, за результатами випробування металу яких проводилася оцінка якості виробу. Відбір зразків в умовах кваліфікації проводився як з поверхні заготовки, так і з осьових зон «Хвостовика» і «Диска». У всіх місцях відбору проб були проведені випробування, які підтвердили рівномірність властивостей виробів по їх перетину, – розповідає Олександр Лобанов. – Необхідно відзначити, що відсутність дефектів і рівномірність структури виробів було підтверджено експертами Bureau Veritas і General Electric».

Підсумком цієї складної і цікавої роботи стало успішне проходження кваліфікації, що дозволило ЕМСС приступити до серійного виготовлення частин роторів турбіни низького тиску для компанії General Electric, які будуть встановлені на споруджуваної в Туреччині АЕС «Аккую». На сьогоднішній день замовлення на виготовлення двох роторів вже надійшли у виробництво.